Diş Fırçalama Uygun Olarak Nasıl Yapılmalı?

Diş fırçalama uygun olarak nasıl yapılmalı? Diş fırçası öncelikle kaliteli ve doğru bir diş fırçası seçimi yapılmalı. Diş fırçalama tekniğine dikkat edilmeli .Dikkatli bir fırçalama sonucu dişler sizi ileri yaşlara kadar sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar. Doktor kontrolü şart. Bugünkü makalemizde diş fırçalamanın uygun  olarak nasıl yapılması gerektiğini ve doğru diş fırçasını nasıl seçmeniz gerektiğini eklediğimiz bu makalemizde  bu konu hakkındaki yazımızı sizlerle paylaşmak istiyorum.

diş fırçalama uygun olarak nasıl yapılmalı Diş Fırçalama Uygun Olarak Nasıl Yapılmalı?
Dişlerimizi korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır. Diş fırçalamanın ilk adımı doğru fırça seçimidir. En uygun fırça naylon ve orta sertlikteki fırçalardır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırçanın kafasının fazla büyük olmaması tercih edilir. Uygun fırça seçildikten sonra dişler en az günde iki kere düzenli olarak fırçalanır. Diş macunu ağza verdiği hoşa giden koku ve his nedeniyle diş fırçalanmasını kolaylaştırır. Diş parlatma tozları diş hekimi önerisi olmadıkça kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlar diş sağlığı açısından zararlıdır.
Diş fırçalanmasında fırçanın duruşu dışındaki temel hareket aynıdır: Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilir. Bu durum bozulmadan küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanır. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülür.
1. Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yumuşak ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.

2. Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir.

3. Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır.

Fırçalama işleminin en az iki-üç dakika sürmesi gerekir. Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz.

Diş fırçası kişiye ait bir araçtır, başkalarıyla paylaşılmaz. Diş fırçaları birkaç ayda bir, en geç altı ayda değiştirilmelidir. Gerektiğinde ara yüzlerin etkin olarak fırçalanmasını sağlamak üzere ara yüz fırçaları kullanılır. Bunlarla ilgili önerilerini almak üzere diş hekimine başvurmak gereklidir.Sağlıklı güler dileriz..

Bir önceki yazımız olan Diş Gelişiminin Bozulması Nelere Yol Açar başlıklı makalemizde diş gelişimi bozukluğu nasıl oluşur, diş gelişimi bozuklukları ve diş gelişimi bozuklukları neden oluşur hakkında bilgiler verilmektedir.

0
pixel Diş Fırçalama Uygun Olarak Nasıl Yapılmalı?0
  

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>