Diş İsimleri Ve Görevleri

Dişlerimizin görevleri ve isimleri var. Dişlerin  ne işe yaradığını ve yaptığı görevleri sizler için yaptığımız araştırmalarda bu kısa yazımızı sizlerle paylaşmak istiyorum….

dis isimleri ve gorevleri 1 Diş İsimleri Ve Görevleri

 

-Dişler sindirim sisteminin başında besinlerin ufalanıp parçalanmasına, koparılmasına yardım eder. kendini çevreleyen destek dokuları korur ve gelişmelerini sağlar. konuşmayı ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlarlar. estetik olarak yüzle bir bütünlük içindedir.

Dişlerin Görevlerine Göre Farklı Yapıları Vardır;

* Kesici Dişler;
Alt ve üst çenedeki ön dişler Kesici Diş  olarak adlandırılır. Üst çenede genişliği 9-10 mm. olanlar orta kesici; 6-7 mm. olanlar ise üst yan kesicilerdir. Alt orta ve yan kesicilerin genişlikleri ise 6-7 mm. arasındadır.

* Kaninler (Köpek Dişleri)
Köpek dişi  ve göz dişi adı da verilen kaninler kesici dişlerden sonra gelir, alt ve üst çenede sağlı-sollu birerden dört (4)tanedir. Uçları sivri olup koparmaya yararlar.

*Azı Dişleri ;
Kaninlerin arkasında, azı dişleri yer alır. Yapı olarak birbirinden farklı olan azı dişleri, her bir yarım çenede, iki küçük azı, üç de büyük azı olmak üzere beşer tane ve bir çenede toplam on (10) tanedir.
Bütün küçük azıların çiğneme ve kenetlenmeye yarayan ikişer tümsekçikleri vardır. Üst çenedeki büyük azıların dörder tümsekçiği; alt çenedeki büyük azıların beşer tümsekcigi vardır. Bu tümsekçiklere  tüberkül adı verilmektedir…

* Akıl Dişleri – Üçüncü Büyük Azılar = Yirmi yaş Dişleri
Akıl dişleri ayrı bölümde incelenmiştir (yirmi yaş dişleri). Burada, sadece şekillerinin ve kök sayılarının çok değişik olduğunu belirtmekle yetiniyoruz.Sağlıklı günler dileriz..

Bir önceki yazımız olan Diş Çürüğü Nasıl Oluşur başlıklı makalemizde diş çürüğü nasıl engellenir, diş çürüğü nasıl olur ve diş çürüğü nasıl oluşur hakkında bilgiler verilmektedir.

0
pixel Diş İsimleri Ve Görevleri0
  

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>