Gözde İltihap Belirtileri

Gözünüzde iltihap belirtileri varsa mutlaka  bir uzmana görünmelisiniz. Gözde oluşan bu iltihapa  tıp dilinde iritis iltihapı denilir.

gozde iltihap belirtileri 1 Gözde İltihap Belirtileri

Sıklıkla genç erişkinlerde görülür ve vakaların çoğunda neden frengidir. Kornea yaraları, şeker hastalığı, romatizma, diş apseleri ve burun iltihapları da iritis nedenleri olabilir.

Belirtileri;

Gözde şiddetli ağrı duyulur. Göz aşırı sulanır ve kızarır. Hasta, parlak ışığa bakamaz. Korneanın rengi bulanıklaşır ve gözbebeğinin ışığa karşı refleksleri düzensizleşir.

Seyri;

Gözbebeğinin refleksleri zamanla tamamen kaybolur ve görme iyice bulanıklaşır. Böyle bir kriz birkaç hafta sürebilir. .

Tedavi;

Nedene yöneliktir. Dinlenme, camları koyu renkli gözlük kullanılması, fazla okumaktan kaçınılması salık verilir. Ayrıca, göze ılık pansuman yapılır ve ağrı giderici ilaçlar verilir. Atropinli damlalar ya da merhemler kullanılır.Sağlıklı günler dileriz…

 

Bir önceki yazımız olan Katarakt Tedavisi başlıklı makalemizde katarakt ne demek, katarakt nedir ve katarakt nedir nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

0
pixel Gözde İltihap Belirtileri0
  

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>