Maki Bitki Örtüsü Nerelerde Görünür

Maki bitki örtüsü akdeniz ve ege bölgelerinde  daha çok görünür. Bu bitki örtüsü bodur bir bitki olmaktadır ve bazı bölgelerde bilinene ağaçlarda olmaktadır.

maki bitki örtüsü nerelerde görülür 1 Maki Bitki Örtüsü Nerelerde Görünür
Akdeniz iklimine has küçük ağaç ve çalılardan oluşan bodur bitki örtüsü;

Çoğunlukla sert ve geniş yapraklı, derin köklü, yeşil ve dikenli çalılardan oluşur. Ormanların yangınlar ya da insanlar tarafından yok edilmesinden sonra ortaya çıkarlar. Kurak iklime dayanıklı bitkilerdir. Makilerin oluşumuna yol açan iklim şartları güçtür. Bu yüzden makilerin geliştiği yerlerde bir daha hiç orman yetişmez. Makilerin bitki örtüsü çok sık olduğu için aralarından geçmek zordur. Kökleri derinlere kadar indiği için, yaprak aşırı su kaybının engellenmesi için mumsu bir katmanla veya reçineyle kaplı olduğu için bu bitkiler sudan en bol şekilde faydalanırlar. Makilerin boyu genelde 1-2 metreyi geçmez. Makiliklerde en çok görülen ağaç türleri şunlardır: süpürge otu, erguvan, akçakesme, yaban zeytini, keçiboynuzu, funda, katran ardıcı, laden, sakızağacı, böğürtlen, dağ çileği, sandal ağacı, zakkum, defne, menengiç, kocayemiş, mersin, kermes meşesi, ayıfındığı, katırtırnağı. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerden uzaklaştıkça makiler seyrekleşmeye başlar. Örneğin mersin, sakızağacı, keçiboynuzu ve pırnal meşesi Akdeniz ikliminin olmadığı yerlerde görülmezler. Türkiye’deki makilik alanlar Akdeniz ve Ege kıyılarında görülür. Marmara ve Karadeniz kıyılarında çok seyrek rastlanır. Akdeniz kıyılarında 800-900 metre yukarı kadar çıkarlar. Marmara ve Karadeniz bölgesinde makiliklerin arasına kışları yaprak döken bazı bitkiler karışmıştır. Bunlar yalancı maki adı verilir. Farklı ülkelerde o bölgeye has maki gibi bitki örtüleri bulunur ve bunlara farklı adlar verilir. Örneğin Kaliforniya’dakilere chapparal, Güney Amerika’da And Dağları’ndakine chaco, Avustralya’dakilere mallee denir.

Maki adı ayrıca tarihte İkinci Dünya Savaşı’nda Alman işgaline karşı koyan çeteciler ve onların yaşadıkları yere verilen ad anlamındadır. En önemli makiler Yugoslavya’da, Slovakya’da ve Polonya ormanlarında kurulmuştu. Batı Avrupa ve Fransa’da da kurulmuştu….

 

Bir önceki yazımız olan Orkide Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde orkide bakımı, orkide bakımı nasıl bakılır ve orkide bakımı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

0
pixel Maki Bitki Örtüsü Nerelerde Görünür0
  

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>