Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Günümüzde değişik türlerde çeşit,çeşit hastalıklar meydana geliyor. Bu hastalıkların çoğu dikkatsız beslenmeden ileri geliyor. Bu dikkatsız beslenme sindirim sisteminide olumsuz yönde etkiliyor. Bugünkü makalemizde oldukça sık duyduğumuz sindirim sistemi hastalıklarını  eklediğimiz bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyorum.Sağlıklı günler dileriz….

sindirim sistemi hastalıkları nelerdir 1 Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?
Sindirim sisteminin sağlığının korunmasına yeterince özen gösterilmezse çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkması mümkündür. Gastrit, ülser, mide ağrısı, bağırsak tıkanıklığı, reflü vb hastalıklar sindirim sistemi hastalıklarına örnektir;

  • * Gasrtit; Mideyi koruyan mukozanın iltihaplanmasıdır. Mide öz suyundaki asit salgısının artması buna neden olabilmektedir. Yağlı, acılı gıdalar, stres ve sigara gibi faktörler, asitli içecekler mide asidi seviyesini arttırmaktadır. Ayrıca bazı ilaçlar da Buna neden olmaktadır.
  • * Ülser; Midenin iç yüzündeki bazı kısımlarda meydana gelen yaralara mide ülseri denir. Stres, midede asit fazlalığı, iyi tedavi edilmeyen gastrit, mide zafiyeti, karaciğer yetersizliği veya safra azlığı, kalp hastalıkları, sindirilmesi güç yiyeceklerin fazla kullanılması, haddinden fazla sigara, çay, kahve veya asit yapıcı meşrubat içmek, alkol kullanmak ve bazı ilaçların uzun süre kullanılması mide ülserine neden olur
  • * Dizanteri: Bazı parazitlerin kalınbağırsağa yerleşmesiyle oluşan bir hastalıktır. Karaciğer ve bazı organlarda apseye neden olur. Sıcak ülkelerde çok sık olarak görülen bir hastalıktır.
  • * İshal; Kalınbağırsağın yeterince su emmemesi sonucunda olur. Sık ve sulu dışkılama olarak tanımlanmaktadır. Daha çok bakteriler nedeniyle oluşmaktadır. Hastalara bol su verilmelidir.
  • * Basur; Makat bölgesindeki damarların genişlemesidir. Başlıca nedeni kabızlıktır ve genetik nedenlerdir.
  • * Gıda Zehirlenmesi: İçine yabancı etmen karışmış bir besinin tüketilmesi sonucu meydana gelen herhangi bir hastalıktır. Besinin bozulması veya kimyasal veya mikrobik kalıntılar içermesiyle oluşur.
  • * Apandisit; Körbağırsak üzerinde apandisin iltihaplanmasıdır. İltihaplı apandisin ameliyatla alınmasıyla tedavi edilir.
  • * Kolera: Vibrio cholerae isimli bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonuyla oluşan, akut ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalıktır.
  • * Tifo;Kirli içme suları ve mikroplu yiyeceklerle bulaşan mikrobik bir hastalıktır. Çoğunlukla salgın şeklinde ve sonbahar – yaz aylarında görülür. Tifonun etki ettiği organlar: Kalp, beyin, böbrekler, akciğerler, karaciğer, göz ve kulak sinirleri. Baş ağrısı ve ateşle başlayan hastalık karın şişmesi, burun kanaması, kilo kaybı gibi belirtilerle devam eder…..

Bir önceki yazımız olan Dna Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde dna nasıl yapılır, dna ne demek ve dna ne demektir hakkında bilgiler verilmektedir.

0
pixel Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?0
  

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>