Takma Dişler Hakkında Bilgi

Takma diş hakkında bilgi: Takma diş kullanıyorsanız ve  sizi rahatsız eden bazı şeyler varsa bunun sebeplerini sizler için araşrırıp eklediğim yazımızı okuyup bilgi edinebilirsiniz. Takma dişlerin verdiği bazı rahat edici  nedenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.Sağlıklı günler dileriz…

takma dişler hakkında bilgi Takma Dişler Hakkında Bilgi

Bazen protez, kullananda, ağza sıkıca yapışmış ya da fırlayıp çıkacakmış duygusu uyandırır. Bu durum, günün bazı anlarında dokulardaki kan dolaşımının değişiklik göstermesinden kaynaklanır.

Protezin takılmasından sonra tükürük salgısında belirgin bir artış olur. Bu olay takma dişe, yani ağza alınan yabancı maddeye karsı tepkinin bir sonucudur. Takma dişe alışıldıkça tükürük salgısının üretimi de eskiye döner.

Diş görünümde bir ölçüde değişikliğin olması kaçınılmazdır. Sözcüklerin söylenmesinde değişiklikler, ağızda bir doluluk hissi ortaya çıkabilir. Bütün bunlar zamanla ortadan kalkacak, yeterli uyum sağlanacaktır.

Alt protezden çok üst proteze alışmak iki nedenden ötürü daha kolaydır: 1)Üstçene kemiği hareketsizdir ve alt çeneye göre daha geniştir. 2)Altçene kemiği hem sözcüklerin söylenmesinde, hem de çiğneme sırasında sürekli hareket eder. Dil alt proteze dayanarak oynamasına neden olur.

Protezi tutan dokuların değişmesi, büzüşerek küçülmesi protezin zamanla yerine iyi bir biçimde oturmasını engeller. En belirgin değişimler ilk yedi aylık dönemde gerçekleşir.

Öksürme ve hapşırma protezi yerinden oynata bilir ve dışarı kaymasına neden olabilir. Bu istenmeyen duruma engel olmak için öksürme ve hapşırma sırasında ağzı mendille kapatmak iyi bir alışkanlıktır.

Alt protezin temizliği sırasında, protez kesinlikle avuç içinde tutulmalıdır. Çünkü kaza sonucu elden kayarsa tutmak isterken tutmak isterken protezin sıkıca kavranması kırılmasına neden olabilir.

Protezin biçimini bozacağı ya da yapıldığı maddeye zarar verebileceği için temizlik sırasında kesinlikle sıcak sudan kaçınılmalıdır.

Gerçekçi olmak, doğal dişlere sahipmişçesine sakınımsız davranmamak gerekir. Rahat bir çiğneme düzenine geçiş zaman alacaktır. Besinler küçük lokmalara ayrılmalı, sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Protezin damaktan kurtulma olasılığına karşı ön dişlerden ısırmaktan kaçınılmalıdır.

Protez doğal dişlerle çiğneme olasılığını üçte birini karşılar. Bu farkı bilerek dikkat etmek ve kötü sonuçlarından kaçınmak için beslenme alışkanlığını değiştirmek gerekir. Sert ve yapışkan yiyeceklerden, kuru incir gibi sert taneli besinlerden kaçınılmalıdır.

Protezin temizlenmesi sırasında önlem olarak lavabonun suyla doldurulması önerilir. Suyla doldurulmuş bir kap da ayni isi görür.Böylece protez düşürülürse bile su kırılma olasılığını ortadan kaldırır.

Protezin üzerine oturduğu dokuları dinlendirmek çok önemlidir.Gün boyunca protezin en az 8 saat yerinden çıkarılması gerekir.

Yalnızca olası kazaları önlemek için değil, uyurken ağzın alışılmışın dışındaki hareketlerinden ötürü, takma dişleri gece yatarken çıkarma alışkanlığı edinilmelidir.

Ağızdan çıkarılan protezin mikrop öldürücü bir madde içeren suda bekletilmesi önerilir.

Protezin yapıldığı reçineli maddenin yüzeyinde küçük girintiler vardır. Bu girintiler kolayca bakteri plaklarıyla dolar. Protezleri mikrop üreten bir ortam olmaktan çıkarmak için günlük temizlik çok önemlidir. Eczanelerde satılan özel hazırlanmış kaplar ve çözeltiler takma diş kullananlara büyük kolaylık sağlar.

Sürekli ağrı duyulması durumunda, protezin baskı yaptığı düşünülen yerleri törpülemeye çalışmak ya da zımparalamak hatalı bir davranıştır. Bunun yerine diş hekimine başvurmak çok daha yerinde olacaktır…

Protezle ilgili her türlü surun karsısında mutlaka diş hekimine gidilerek gerekli kontrollerin yaptırılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Diş Dolgusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde diş dolgusu, diş dolgusu nasıl yapılır ve diş dolgusu nasıl yapılıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

0
pixel Takma Dişler Hakkında Bilgi0
  

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>