Yeni Doğan Bebekte Kusma Neden Olur

Yeni  doğan bebekler genelde dünyaya daha yeni gözlerini açtıkları için sindirim sistemleri gelişmemiş olduğu için yetişkenlerde olan genirme  olayını bebeler ,de kusma olarak görünmekte.Fakat bu olay sıklıkla yaşanıyorsa bir hekime gitmenizde yarar olacaktır. Bebek bakımı güç bir iş çok dikkat ister. bunun için hiç aksatmadan  doktorunuzun verdiği tarihlerde konrölle götürün. Sağlıklı Günler Dileriz….

yeni dogan bebekte kusma 1 Yeni Doğan Bebekte Kusma Neden Olur

Zorlanmaksızın kusma olarak adlandırılan bu durumda, bebek bunun için bir çaba sarf etmeden bazen az miktarda bazen de ağız dolusu bir ya da iki kez kusar. Bu tip kusmalar özellikle ilk aylarda bebek beslendikten kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Ancak kilo alımı normalse bu durum için endişe etmenize gerek yoktur. Üstelik bebeğiniz büyüdükçe kusmanın hafifleyerek tamamen ortadan kalkacağını bilmelisiniz.

Bebeklerde Kusmanın nedenleri nelerdir:

-Başka bir kusma nedeni de, Gastroözofagial Reflü. Bu durum, daha çok zorlanmalı kusma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ancak zorlanmasız da olabiliyor.

-Gastroözofagial reflü, mide içeriğinin kendiliğinden yemek borusuna kaçışı olarak tanımlamak mümkündür. Bunun nedeni de, mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen kasılma yetersizliğidir.

-Bu durum, genel olarak bebeğin doğumundan sonraki 3 ile 10. gününde başlamaktadır. İlerleyen günlerde kusmalar giderek azalmaktadır. Annelerin bu tip kusmayı önlemek ya da azaltmak için yapmaları gereken şey, bebeklerini besledikten sonra 30 dakika kadar yarı oturur şeklinde kucaklarında tutmaktır..

-Buna rağmen bebeğin normal kilo alımı yavaşlamışsa Gastroözofagial reflü, tanısı konmuş bir bebeğe cerrahi müdahale gerekebileceğini bilmenizde yarar vardır:

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebeklerde Kaka Yapamama Neden OLur başlıklı makalemizde yeni doğan bebeklerde kaka problemi, yeni doğan bebeklerde kaka yapamam neden olur ve yeni doğan bebeklerde kaka yapamama hakkında bilgiler verilmektedir.

0
pixel Yeni Doğan Bebekte Kusma Neden Olur0
  

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>